Pojedynek nietoperzy: DC Comics v. Valencia
Najnowszy Batman przypomniał mi o dosyć ciekawej sprawie znakowej związanej z nietoperzami. Case jest interesujący nie tylko dlatego, że nawiązuje do symbolu Człowieka Nietoperza, ale też dlatego, że pokazuje, iż ugody nie zawsze rozwiązują wszystkiego problemy.

Tło sprawy
Valencia Club de Futbol to jeden z klubów piłkarskich pierwszej ligi hiszpańskiej. Nietoperze (jak się często nazywa zespół) istnieją już od 1919 r., co pozwala w bardzo prosty sposób policzyć, że niedawno obchodzili swoją 100 rocznicę założenia. Właśnie z tej okazji postanowiono zgłosić w Europejskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) znak towarowy VALENCIA CF 1919 – 2019 nawiązujący do tego wydarzenia. Znak zgłoszono dla kl. 25, 28 i 41, czyli mówiąc ogólnie dla odzieży, zabawek oraz usług rozrywkowych.
Zgłoszenie nie spodobało się DC Comics, które dostrzegło w tym zagrożenie dla swoich praw związanych z Batmanem. Swoją drogą to nie pierwszy zgrzyt pomiędzy klubem Valencia oraz DC Comincs, ale o tym innym razem, a tymczasem zainteresowanych odsyłam do zewnętrznych serwisów (Business Insider).
Wobec tego DC Comics wniosło sprzeciw i nie zamierzało odpuścić. Z drugiej strony Valencia też nie chciała poddać się bez walki.
Nie znamy zbyt wielu szczegółów, ale w połowie 2021 r. ujawniono informację, z której wynikało, że strony ostatecznie osiągnęły porozumienie. Uzgodniono, że Valencia wprowadzi do swojego wykazu towarów i usług zastrzeżenie, że żaden z produktów nie dotyczy postaci fikcyjnych, a DC Comics wycofa swój sprzeciw.
Morał z krótkiej historii o nietoperzu
Spytacie się co w tej sprawie takiego wyjątkowego. Na pierwszy rzut oka być może nic – wniesiono sprzeciw, strony przedyskutowały temat i osiągnęły porozumienie. DC Comics jest spokojne, a Valencia ma swój znak. W zasadzie tak, ale z tej sprawy wynika kilka ciekawych lekcji.
Przede wszystkim osiągniecie pierwotnych założeń i dogadanie się z przeciwnikiem nie zawsze musi oznaczać pełny sukces. Valencia uzyskała rejestrację znaku towarowego i może przedłużać ochronę o kolejne 10-letnie okresy, jednak tę ochronę uzyskała w 2020 r., czyli rok po setnej rocznicy. Niby mają znak VALENCIA CF 1919 – 2019, ale co im po nim, jeżeli obchody zaplanowano na poprzedni rok!
Poza tym sprawa ta pokazuje, że nie zawsze jedyną drogą do sukcesu jest konflikt. DC Comics osiągnęło swój cel bez wplątywania się w długi spór. Znak może i zarejestrowano, ale Valencia raczej nie będzie zbytnio zainteresowana jego używaniem.
Może Cię również zainteresować:
Świąteczne marki i wynalazki
Blog o prawie autorskim, danych osobowych i nowych technologiach Artykuły Świąteczne marki i wynalazki Święta coraz bliżej, a wraz z tym szał …
Domena internetowa a znaki towarowe
Czy wybór domeny może naruszyć znak towarowy innego przedsiębiorcy? Czy znak towarowy może naruszyć domenę? Czy można zarejestrować domenę jako znak towarowy?
Hiperłącza i zagrożenia z nimi związane – cz. 2 Dobra osobiste
Czy udostępnienie hiperłącza może mieć prawne konsekwencje? Czy link może naruszyć czyjeś dobra osobiste? - Druga część tematu poświęconego hiperlinkom - tym razem w kontekście dóbr osobistych.
Czy mecz piłki nożnej jest utworem?
Czy transmisja meczu piłkarskiego lub innego wydarzenia sportowego prezentowanego w telewizji podlega ochronie? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Komu przysługują prawa do transmisji? Czy wobec tego legalny jest streaming meczów?
Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda kwestia praw autorskich w przypadku dodawanych przez Ciebie zdjęć? Albo inaczej, prościej. Myślałeś kiedyś co się dzieje z dodanymi zdjęciami z prawnego punktu widzenia? Jak to wygląda? Dodajesz zdjęcie z wakacji na Facebooku i Instagramie. Kto ma do niego prawa? Kto może z niego korzystać? Czy możesz je swobodnie usunąć?
Umieszczanie linków do różnego rodzaju treści jest nieodłącznym elementem Internetu. Czy linkowanie jest jednak zawsze dozwolone? Czy nie powinna umieszczającemu przejść przez głowę myśl o tym, czy ma prawo udostępniać to co pod linkiem się znajduje?

- kontakt@prawojutra.pl